W zależności od potrzeb za pomocą makijażu permanentnego można zmienić wyraz oczu, złagodzić wyraz twarzy, optycznie podnieść opadające powieki, zrekonstruować bądź przyciemnić przerzedzone brwi. Można również poprawić zniekształcone rysy twarzy po wypadkach, operacjach i chemioterapii.
Makijaż permanentny nie maluje lecz w sposób naturalny podkreśla kontury, stąd bardzo ważne jest odpowiednie dobranie barwników w taki sposób aby były jak najbardziej zbliżone do naturalnego kolorytu. Dzięki tej metodzie barwniki pochodzenia naturalnego, nietoksyczne i niealergizujące zostają osadzone w naskórku i poprzez zmagazynowanie w przestrzeni międzykomórkowej utrzymują się tam w sposób widoczny od 3 do 5 lat. Później dochodzi do stopniowego rozjaśnienia barwnika i makijaż równomiernie zanika.
Podczas zabiegu może dojść do podrażnienia, zaczerwienienia lub obrzęku skóry, ale objawy te szybko ustępują.
Powikłania częste: ból w okolicy pigmentowanej, obrzęk, rumień, blednięcie pigmentu
Powikłania rzadkie: krwiaki, migracja pigmentu, zmiana koloru pigmentu, powierzchniowe lub głębsze infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe (np. opryszczka), keloidy, powikłania okulistyczne po mikropigmentacji powiek (m.in. zapalenie powiek, rogówki), utrata rzęs głównie przejściowa